Siirry
Käytämme evästeitä apuna palveluidemme tarjoamisessa. Käyttämällä palveluitamme hyväksyt evästeiden käytön. Lisätietoja.
Selvä

Palkittu artesaanileipuri tekee vuodessa 20 000 leipää

21.10.2020 / YLE UUTISLUOKKA

Perinteisillä menetelmillä tehtyjen elintarvikkeiden arvostusta halutaan nostaa yhteisellä nimikkeellä. Artesaaniruuaksi nimitetään lisäaineettomia ja pääosin paikallisista raaka-aineista käsin tehtyjä elintarvikkeita. Yle vieraili artesaaniruuan SM-kisoissa menestystä niittäneen yrittäjän leipomossa.


Kirsi Tanskan leivät valmistuvat vanhaan autotalliin rakennetussa leipomossa Kotkassa. Vuodessa Tanska tekee keskimäärin 20 000 leipää, jotka kaikki ovat artesaaniruokaa.

Artesaaniruuan SM-kisoihin vastikään osallistunut Tanska pokkasi kilpailussa kaksi kultamitalia ja yhden hopean.

Artesaaniruuassa ei käytetä lisäaineita, raaka-aineet ovat pääosin paikallisia ja tuotteet tehdään käsin. Suomen Artesaaniruuan yhdistyksen mukaan kaikki artesaaniruokana kaupatut tuotteet eivät täytä yhdistyksen määritelmän kriteerejä. Toisaalta Suomessa on valtava määrä ruoka-artesaaneja ilman, että tekijät itse välttämättä tiedostavat asiaa.

Lisää samasta teemasta