Korkein oikeus: uusnatsijärjestö PVL lakkautettava

2 min 24.9.2020 YLE Uutisluokka

Liikkeen mielenosoitukset ja kaikenlainen muukin toiminta on kielletty. Poliisi kertoo seuraavansa, kuinka Pohjoismainen vastarintaliike noudattaa lakkauttamismääräystä. 

Korkeimman oikeuden mukaan rekisteröimätön Pohjoismainen vastarintaliike -yhdistys toimi olennaisesti vastoin lakia, minkä vuoksi se oli lakkautettava. Kanteen järjestön lakkauttamiseksi nosti Poliisihallitus maaliskuussa 2017.

KKO:n tuomion mukaan yhdistyksen tavoitteet ovat perustuslaissa ja rikoslaissa säädettyjen kansanvaltaisen yhteiskunnan perusteiden ja niiden tausta-arvojen vastaisia. 

Oikeus myös katsoi, että yhdistyksen toimintaan liittyvä väkivalta oli katsottava osaksi yhdistyksen toimintaa.

Lisää samasta teemasta


Hakutulokset
clear
Piilota hakutulokset

Lisätietoa evästeistä

Evästeiden avulla Yle Triplet tarjoaa paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Käytämme palvelussa vain välttämättömiä evästeitä. Kun hyväksyt evästeet, voimme kehittää palveluistamme entistä parempia ja pystymme tarjoamaan sinulle kiinnostavia sisältöjä.

Hyväksy välttämättömät evästeet