Korona-aika vei ihmiset luontoon - roskaaminen näkyy luontokohteissa

2 min 4.5.2020 YLE Uutisluokka

Pidä Saaristo Siistinä ry:n huoltomiehen mukaan Pirkanmaan alueella yleisin luonnosta löytyvä roska on muovi.

Pidä Saaristo Siistinä on yhdistys, joka sijoittaa jäsenmaksunsa luonnon puhtauteen. Yhdistyksen päämaja on Turussa mutta toimintaa on sisämaassakin. Yhdistyksen työntekijät ovat huomanneet, että ihmisten luontoon jättämä roskan määrä on lisääntynyt korona-aikana.

Pirkanmaan Pidä Saaristo Siistinä ry:n huoltomies Marko Kelokasti kertoo, että luonnosta löytyy esimerkiksi itse tehtyjä nuotiopaikkoja, grillejä ja muoviroskaa.

Lisää samasta teemasta


Hakutulokset
clear
Piilota hakutulokset

Lisätietoa evästeistä

Evästeiden avulla Yle Triplet tarjoaa paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Käytämme palvelussa vain välttämättömiä evästeitä. Kun hyväksyt evästeet, voimme kehittää palveluistamme entistä parempia ja pystymme tarjoamaan sinulle kiinnostavia sisältöjä.

Hyväksy välttämättömät evästeet